Pantofle jako obuwie regionalne
Pantofle to słowo pochodzące z języka włoskiego „pantofole”, francuskiego „pantofle”, niemieckiego „pantofel”, które oznaczały obuwie domowe. W różnych regionach są określane jako kapcie, bambosze, papucie, łapcie, laczki. Na naszym rynku pantofle określa się półbuty, mogą być z obcasem lub bez niego, ale także obuwie męskie garniturowe. Wszystko uzależnione jest od regionu. Na Górnym Śląsku i w Wielkopolsce na obuwie domowe mówi się laczki, na Mazowszu kapcie, a w Krakowie pantofle. W Polsce ogólnie mówiono pantofle, oznaczały miękkie, wygodne buty do obejścia domowego.
Obuwie domowe musi być odpowiednio dobrane, żeby zapewniło komfort naszym stopom, jest to ważnym element stroju domowego. Dzisiejsze czasy powodują, że dużo czasu spędzamy poza domem, czyli nie ściągając obuwia przez cały dzień, stąd tak ważne jest dobranie pantofli domowych. Zapewniają nam komfort odpoczynku, dla ukojenia zmęczonych stóp, po ciężkim dniu pracy. Poprawiają ukrwienie nóg i ich regenerację. Producenci starają się dobrać wzory tak, żeby przykuwały uwagę klientów. Jednak dość istotne jest, aby były trwałe i wygodne. Bardzo często mamy kapcie inne na chłodne, a inne na cieplejsze dni. Pantofle, kapcie, łapcie jak byśmy takiego obuwia nie nazwali, ma spełniać tę samą funkcję, czyli do użytku domowego. Firma Seneda&Klaptol Paweł Adamczyk jest producentem pantofli skórzanych. Bardzo szeroką ofertę znajdziemy na stronie klaptol.pl damskie, męskie, dziecięce. Wykonane z bardzo dobrych gatunkowo skór bydlęcych, świńskich zamszowych.
Różne określenia, ale jedno znaczenie
W XVII wieku nazwa „kapcie” określała buty, które nosiło się poza domem. Wykonane były z różnych materiałów z filcu lub z koziej skóry. Służyły również jako obuwie zimowe. W dawnych czasach łapcie były to buty na ciepłe dni. Wyrabiano je ze słomy, z łyka lub z kory. Służyły do chodzenia po domu, jak również wokół domostwa.
Później określenie łapcie przeistoczono na kapcie i mówiło się tak na lekkie nowe buty. Bambosze słowo to pochodzi z języka francuskiego „babouche”. Były to buty wytwarzane z owczej skory, natomiast papuć z języka włoskiego „pappucca”. Językoznawcy dopatrują się również pochodzenia nazwy z języka węgierskiego, gdzie „kapce” oznaczały buty po domu. Papucie z kolei to określenie z języka tureckiego „quapsaq” co znaczy materiał do owijania nóg. W zależności od kultury regionu kapcie mają różne określenia papucie, bambosze, laczki, łapcie, pantofle. W Warszawie kapciami określamy buty bez pięt z zakrytymi palcami, a laczkami te, które mają zakryte zarówno pięty, jak i palce. Laczki w Poznaniu to kapcie bez pięt. W Krakowie kapcie to pantofle, a w Warszawie pantofle to buty wizytowe, natomiast na Podbeskidziu mówi się kapcie, papcie lub papucie. Jeśli zajrzymy do słownika, pod pojęciem pantofel znajdziemy różne określenia. Na pierwszym miejscu będzie określenie obuwia, później jest siedzieć pod pantoflem, a następnie żartobliwe określenie mężczyzny, podporządkowanego swojej drugiej połowie.